Rodzaje korekcji ostrza

FORMA ZAOSTRZENIA BEZ KOREKCJI
Zaostrzenie normalne. Zastosowanie: do wszystkich zwykłych wierceń w stali, metalach kolorowych, tworzywach.
Kąt ostrza zależny od skrawalności obrabianego materiału. Korzyści: silne główne krawędzie tnące, niewrażliwe na uderzenie i siły boczne. Prosty szlif, możliwość ostrzenia ręcznego.
TYPY KOREKCJI WEDŁUG DIN 1412
KOREKCJA TYPU „A”
Zastosowanie: do wszystkich zwykłych wierceń przy użyciu wierteł z mocnym rdzeniem, przy dużych średnicach wiercenia w pełnym materiale. Korzyści: dobre centrowanie przy nawiercaniu przez skrócenie ścina na 1/10 średnicy; zmniejszenie siły nacisku i momentu obrotowego.
KOREKCJA TYPU „B”
Zaostrzona krawędź ścina ze skorygowaną główną krawędzią tnącą Zastosowanie: przy wierceniu w stali o wysokiej wytrzymałości, stali manganowej o zawartości ponad 10% Mn, do twardych stali sprężynowych i do rozwiercania.
Korzyści: niewrażliwe na uderzenia, jednostronne obciążenie i siły boczne.
KOREKCJA TYPU „C”
Zastosowanie: do wiercenia przy użyciu wierteł z mocnym rdzeniem, dla szczególnie twardych materiałów i przy wierceniu głębokich otworów. Korzyści: dobre centrowanie, zmniejszona siła nacisku. Podział wióra – lepsze usuwanie.
KOREKCJA TYPU „D”
Zastosowanie: do wiercenia w żeliwie szarym, ciągliwym i odkuwkach. Korzyści: oszczędzanie naroży skrawających dzięki przedłużonym krawędziom tnącym, niewrażliwość na uderzenia, dobre odprowadzanie ciepła (podwyższona trwałość).
KOREKCJA TYPU „E”
Zastosowanie: do wiercenia w blachach i miękkich materiałach, do otworów nieprzelotowych z płaskim dnem.
Korzyści: dobre centrowanie, mała ilość tworzonych zadziorów przy wierceniu przelotowym, dokładne wiercenie w cienkich blachach i rurach (bez zahaczania).